Johtaja - oletko kuunnellut tarpeeksi

Johtaja − oletko kuunnellut tarpeeksi?

Sanotaan, että hyvä johtaja kuuntelee ymmärtääkseen ja huono johtaja vastatakseen. Podcastien avulla voi sekä opetella kuuntelemista että lisätä ymmärrystään.

Vaikka podcastit ovat jo yli kymmenen vuotta valloittaneet uusia kuulijoita, olen itse hurahtanut niihin vasta hetki sitten. Ne ovat avanneet kiinnostavan maailman, jossa pääsen kuulemaan innostavia puheenvuoroja matkustamatta ympäri maailmaa tehottomissa ICT-alan seminaareissa.

10 000 lentomailia, satoja tunteja lentokenttä- ja hotellielämää muutaman mahdollisen hyvän esityksen ja keskustelun takia? Ei kiitos!

On tehokkaampaa ja nautinnollisempaa kuunnella maailman ajatusjohtajia ja huipputyyppejä mukavasti autossa matkalla kotiin.

Edellisessä blogissani kirjoitin media-alan murroksesta. Podcastit lienevät sitäkin, mutta eipä Suomen radiokanavilta ole koskaan liiemmin löytynyt ammatillista sisältöä työelämän tarpeisiin.

Tässä muutama kuuntelutärppi:

  • DNA:n B2B-podcast sisällöt, kuten vaikkapa tulevaisuudentutkija Ilkka Halavan juontama Tulevaisuuden Jakelutiet-podcast, jossa pohditaan sitä, onko Suomi ensimmäinen vai viimeinen maa, jonka lainsäädäntö sallii itsekseen ajavat autot.
  • Saman sarjan oppiminen ja opettaminen -podcast kannattaa kuunnella vaikka siksi, että rekrytoit kohta ihmisiä joiden kykyjen pitäisi vastata tulevaisuuden työelämän haasteisiin.
  • Hyvä johtaja pitää huolta myös itsestään, ja kesäloman lähestyessä suosittelenkin varauksetta tähän tarkoitukseen Teemu Arinan Biohakkerin käsikirja -podcastia.

Hyvä johtaja on myös ajatusjohtaja. Uuden työn välineillä on helpompaa kuin koskaan tulla mielipidejohtajiksi omalla alueellaan. Jos muut eivät tiedä kuinka erinomainen johtaja olet tai kuinka loistava yrityksesi on, kannattaa ottaa uudet välineet haltuun ja kertoa.

Kuuntele siis ja ymmärrä – ja seuraavaksi tartu itse mikkiin!

Nautinnollista ja stressitöntä kesälomaa!

 

Tämä blogikirjoitus on julkaistu Kauppalehdessä 29.6.2016.

Avainsanat:

Vinkit Johtaminen

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
AI Finlandin johtaja Karoliina Partanen katsoo suoraan kameraan
6/2026 DNA Yrityksille

Suomesta seuraava tekoälyn edelläkävijä? AI Finlandin johtajan eväät globaaliin kasvuun

Artikkeli
6/2026 DNA Yrityksille

Sinustako promptauksen kuningas tai kuningatar? Vinkit tekoälyn tehokkaaseen käyttöön

Artikkeli
DNA Numerovahti -palvelusta vastaava Business Line Lead Santeri Leeve istuu hymyillen portailla.
6/2026 DNA Yrityksille

Haloo – huijari vai harmiton puhelu? Vältä huijaus- ja massapuhelut Numerovahdin avulla

Artikkeli
Kuvassa on Cuckoon toimitusjohtaja Amel Gaily, jolla on pitkät tummat hiukset, valkoinen pusero, musta liivi ja suuret korvakorut, hymyilee kameralle.
6/2026 DNA Yrityksille

”Kasvu vaatii epäonnistumisten normalisointia” – Suomen kasvuyrityskentän nykytila Amel Gailyn näkökulmasta

Artikkeli
Mies kävelee ulkona kuulokkeet korvilla, hymyilee ja katsoo puhelintaan.
6/2026 DNA Yrityksille

Kyberrikoksia, uusia näkökulmia ja tulevaisuuden teknologiaa! Näitä podcasteja et voi missata

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.