Invalidiliitto - Toimintaesteisille ihmisille lisää digitaalisia palveluita

Invalidiliitto - Toimintaesteisille ihmisille lisää digitaalisia palveluja

KEHITYSTÄ MAHDOLLISTAMASSA:

”Tietohallinnon keskeinen tehtävä on, että resurssit voidaan kohdistaa kustannustehokkaasti aitoon asiakastyöhön”

 Invalidiliiton tietohallintopäällikkö Pasi Dahlstedt

Invalidiliitto haluaa toimintaesteisille ihmisille lisää digitaalisia palveluja. Niihin tarvitaan luotettavia ja turvallisia mobiiliyhteyksiä, joiden kehittämisessä DNA Business on ollut Invalidiliiton kumppani vuodesta 2006 lähtien.

Invalidiliitto on fyysisesti vammaisten ja toimintaesteisten henkilöiden valtakunnallinen etu- ja palvelujärjestö, jonka keskeisiä toimintoja ovat ry:ssä tehtävä työ, kuten mm. neuvonta- ja ohjauspalvelut sekä vaikuttamistoiminta. Eri puolilla Suomea sijaitsevissa konsernin (tai liittokonsernin) toimintayksiköissä työskentelee 2500 työntekijää. Laajan kokonaisuuden hallinta ja palvelujen tehokas järjestäminen edellyttävät hyvin suunniteltuja ja luotettavia tietojärjestelmiä. 

DNA:n mobiiliyhteydet toimivat

DNA Business on toimittanut Invalidiliitolle mobiilipuhelin- ja mobiilidatapalvelut vuodesta 2006 lähtien. Dahlstedt on erittäin tyytyväinen palvelun laatuun.

”Mobiiliyhteydet toimivat hyvin. Häiriöitä on ollut vähän. Myös tekninen suorituskyky on kasvanut jatkuvasti. Invalidiliiton työntekijät voivat tehdä töitä etänä ja kytkeytyä mobiilisti talon järjestelmiin missä päin Suomea tahansa.”

Erityisen ilahtunut Dahlstedt on Pohjois- ja Itä-Suomen tietoliikenneyhteyksiä parantavasta Yhteisverkosta, joka on DNA:n ja Telian yhteinen yhtiö.

”Digitaalisia palveluja viedään jatkossa entistä enemmän liikuntarajoitteisten asiakkaiden kotiin. Silloin on äärimmäisen tärkeää, että laadukkaat ja turvalliset mobiiliyhteydet toimivat hyvin koko maassa.”
 

Näillä ratkaisuilla kehitimme asiakkaamme liiketoimintaa

DNA Matkapuhelinliittymät

Lue lisää yritysten yleisimmistä tietoliikenneongelmista ja vinkit niiden ratkaisuun.

Lataa opas

Avainsanat:

Referenssi Verkko Yhteydet Mobiili

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
6/2026 DNA Yrityksille

Sinustako promptauksen kuningas tai kuningatar? Vinkit tekoälyn tehokkaaseen käyttöön

Artikkeli
DNA Numerovahti -palvelusta vastaava Business Line Lead Santeri Leeve istuu hymyillen portailla.
6/2026 DNA Yrityksille

Haloo – huijari vai harmiton puhelu? Vältä huijaus- ja massapuhelut Numerovahdin avulla

Artikkeli
Kuvassa on Cuckoon toimitusjohtaja Amel Gaily, jolla on pitkät tummat hiukset, valkoinen pusero, musta liivi ja suuret korvakorut, hymyilee kameralle.
6/2026 DNA Yrityksille

”Kasvu vaatii epäonnistumisten normalisointia” – Suomen kasvuyrityskentän nykytila Amel Gailyn näkökulmasta

Artikkeli
Mies kävelee ulkona kuulokkeet korvilla, hymyilee ja katsoo puhelintaan.
6/2026 DNA Yrityksille

Kyberrikoksia, uusia näkökulmia ja tulevaisuuden teknologiaa! Näitä podcasteja et voi missata

Artikkeli
Peter Nyman nauhoittamassa Kyberrosvot-podcastia.
6/2026 DNA Yrityksille

Kyberrosvot etsivät aina helpointa reittiä sisään – eikä saaliina haeta vain dataa

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.