Fiksu Assa -hanke tuo pientyöskentelytilat Seinäjoen rautatieasemalle

Fiksu Assa -hanke tuo pientyöskentelytilat Seinäjoen rautatieasemalle

Seinäjoella käynnistetty Fiksu Assa -kehityshanke haki ideakilpailulla uutta liiketoimintaa kaupungin ytimeen, tarkemmin sanottuna rautatieasemalle. Yksi kilpailussa pärjänneistä innovaatioista oli Seinäjoen asemahalliin pystytetty työskentelytila, jonka voi varata käyttöönsä netin kautta Flextila-palvelusta.

Modernien työvälineiden ja kattavan mobiiliverkon myötä monet tekevät nykyään töitä muualla, kuin kiinteässä työpisteessä toimistolla. Esimerkiksi junaa odotellessa voikin olla oikein otollinen hetki vastailla päivän aikana tulleisiin viesteihin tai soitella asiakkaille, jotka kaipaavat jonkin sortin huomiota.

Flextilasta varattava minineukkari sopii erinomaisesti väliaikaiseen työskentelyyn, puhelinpalavereihin tai vaikkapa kahden hengen kokouksiin.

Fiksu Assa -kilpailun tuomaristosta kerrotaan, että Seinäjoen asemaa käyttävät matkustajat ovat toivoneetkin alueelle rauhallista työtilaa. Maanantaina 9.5. asemalle avattu upouusi Flextila on Suomen ensimmäinen julkiselle paikalle pystytetty työtila, jonka käyttövuoron voi varata netistä.

Vetro Spacen moderni minineukkari hyödyntää Tolotechin älykästä kulkujärjestelmää. Työtilan varaaja saa Flextila-palvelusta sähköpostitse ovikoodin, joka toimii koko varausajan, joten esimerkiksi kahvinhakureissulle voi lähteä huoletta kesken työskentelyn.

Yhteiskäytössä olevat työ- ja kokoustilat, toimistohotellit tai trendikkäämmin ”hubit” ovat Suomessa nouseva trendi. Tulevaisuudessa Tolotechin väki uskoo, että vastaava ratkaisu voitaisiin ottaa käyttöön myös esimerkiksi muilla rautatieasemilla tai kauppakeskuksissa.

Flextila-palvelua on koekäytössä Seinäjoen rautatieasemalla syyskuun loppuun saakka ja Fiksu Assa -kilpailun voittaja valitaan joulukuussa 2016.

Tolotech Oy on vuonna 2001 perustettu tamperelainen kulunhallintaratkaisuja suunnitteleva, valmistava ja myyvä perheyritys. Ratkaisut soveltuvat kaikenkokoisten yritysten kulunhallintarpeisiin, ovat saumattomasti laajennettavissa ja hyödyntävät kattavasti moderneja etä- ja pilvipalveluita.

Avainsanat:

Mobiili Muuttuva työ Liikkuva työ

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Henkilö katselee futuristista kaupunkimaisemaa, jossa on lentäviä autoja, kehittyneitä rakennuksia ja lähellä lampaita.
12/2025 DNA Yrityksille

DNA Teknologiatrendit 2026: Katsaus uuden älyn aikakauteen

Artikkeli
Aapo Ceberberg seisoo ja katsoo kameraan, tumma tausta
12/2025 DNA Yrityksille

”Se, joka hallitsee tekoälyä, hallitsee maailmaa” – miten geopoliittinen tilanne ja muut uhkakuvat heijastuvat kyberturvaan?

Artikkeli
AI Finlandin johtaja Karoliina Partanen katsoo suoraan kameraan
12/2025 DNA Yrityksille

Suomesta seuraava tekoälyn edelläkävijä? AI Finlandin johtajan eväät globaaliin kasvuun

Artikkeli
VTT:n Mika Rantakokko hymyilee harmaan seinän edessä ja katsoo kameraan
12/2025 DNA Yrityksille

Verkkokehityksen seuraava sukupolvi tekee tuloaan – joko saa innostua 6G:stä?

Artikkeli
DNA:n yritysliiketoiminnan johtaja Anna-Mari Ylihurula katsoo hymyillen kameraan.
12/2025 DNA Yrityksille

Johtaja, älä seiso tekoälyn tiellä – henkilöstösi osaa ja tietää, kun sallit heidän uskaltaa

Teknologiatrendit 2025

Teknologian vuosi 2025 on lunastusten aikaa: tekoälylle asetetut odotukset alkavat konkretisoitua, siviili- ja puolustusteknologioiden käyttöulottuvuudet laajenevat ja yritysten kestävän kehityksen tavoitteita jalkautetaan käytäntöön.

Mitkä trendit tulevat vaikuttamaan merkittävästi tulevaisuuteemme niin arjessa kuin sen ulkopuolella?

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.