5G, MEC, uRLLC, FWA, eMBB, mMTC.. Termejä ja uutta asiaa vilisee seminaareissa, verkostoissa, nettipalstoilla. Kuinka tässä viidakossa voi luovia ja vielä ottaa oikeista teknologioista hyödyt irti?

Rakasta teknologialyhenteitä, mutta älä mene sekaisin niistä

5G, MEC, uRLLC, FWA, eMBB, mMTC… Teknokraattien rakkaus lyhenteitä kohtaan on ihailtavaa. Edellä mainitut lyhenteet ovat vain osa viidennen sukupolven mobiiliteknologian ominaisuuksista. Verkkojen virtualisoinnin ja ohjelmoitavuuden puolella samaan aikaan puhutaan SDN, SD-WAN, VNF, NFV, private ja public cloud-termeistä.

En hetkeäkään epäile, etteikö asiakkaan tai asiantuntijan roolissa oleminen olisi tällaisessa teknologiamurroksessa haastavaa.

Termejä ja uutta asiaa vilisee seminaareissa, verkostoissa, nettipalstoilla ja lisätietoa tarjoavissa oppaissa ja whitepapereissa. Laitetoimittajat koputtavat ovelle ja kertovat ylivoimaisista uusista teknologioista, nykyinen palveluiden tarjoaja kertoo omaa tarinaansa, konferensseissa on kolmas tarina ja alan media kertoo vielä neljättä.

Kaikkien viesti on, että nyt täytyy muuttua tai liiketoimintasi kärsii. Sinällään tässä tilanteessa ei ole mitään uutta. Ihmisillä on jatkuva tarve kehittää uutta: parempaa ja helpompaa. Teknologiamuutos on jatkuvaa, ja sykli tuntuu vain nopeutuvan.

Tärkein kysymys lienee, milloin uusi teknologia on kehittynyt pisteeseen, jossa se kannattaa ottaa käyttöön.

Tähän ei ole olemassa yksinkertaista vastausta, vaan se riippuu yrityksen toimialasta, strategiasta ja digitalisoitumisen tarpeesta.

On myös hyvä myös muistaa, että teknologiastandardi ei välttämättä tarkoita, että siitä tulee kaupallinen menestys. Lähihistoriasta löytyy esimerkiksi Digi-TV ja sen vuorovaikutteisen palvelut määrittävä MHP-standardi. MHP:n lupaus oli tuoda muun muassa pankkipalvelut televisioon. Idea oli hyvä ja hype olemassa, mutta harva meistä tuli tätä koskaan käyttäneeksi.

Kuinka sitten luovia uusien palveluiden ja teknologioiden viidakossa?

Oleellista on tuntea oma liiketoimintansa ja sen nykytarpeet sekä visio. Mitä lähempänä liiketoimintaa ICT-yksikkö on sitä parempi. Miten muuten voisi tietää mitä liiketoiminta tarvitsee nyt ja tulevaisuudessa?

Esimerkiksi liiketoiminnassa, jossa ryhdytään hyödyntämään pop-up myymälöitä, pitää miettiä muun muassa verkkotarpeet. Nopein ja tehokkain tapa tuottaa myymälän tietoliikennepalvelut on mobiili yritysverkko.

Kun asiantuntija sitten on löytänyt perfect-matchin jostakin uudesta teknologiasta tai vaikkapa verkkopalvelusta liiketoiminnan tarpeisiin, on vuorossa sen esittely liiketoiminnan väelle. Vinkkinä voin antaa, että mitä vähemmän sisäisessä myyntityössä käyttää lyhenteitä sen parempi!

Lue myös: Näillä argumenteilla pärjäät SD-WAN-keskustelussa

Avainsanat:

Digitalisaatio Muuttuva työ Teknologia

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Huiviin ja tummaan takkiin pukeutunut mies istuu hymyillen penkillä mustan seinän edessä, jossa on ruskea kyltti.
6/2026 DNA Yrityksille

Idea saaristohotellista syntyi jylhien kalliomaisemien äärellä – The Barö rakentaa kasvuaan Google Workspacen avulla

Artikkeli
Kluuvi Groupin Teemu Korpela istuu kahvilan pöydässä mukulakivisen kadun vieressä.
6/2026 DNA Yrityksille

Kluuvi Group luo IT-alan kasvuyrityksiä – Google Workspace helpottaa yritysperheen yhteistyötä

Artikkeli
Kennel Sandicon yrittäjä Salla Vuokila hymyilee trimmatessaan pientä koiraa.
6/2026 DNA Yrityksille

Koiraharrastuksesta yrittäjyydeksi – Kennel Sandicon arki rullaa Google Workspacen työkalujen avulla

Artikkeli
DNA:n yritysmyynnin johtaja Johan Flykt, joka vastaa pienistä ja keskisuurista yrityksistä, istuu pinkillä sohvalla, katsoo ylöspäin kameraan ja hymyilee.
5/2026 DNA Yrityksille

Luuletko, ettei yrityksesi kiinnosta kyberrikollisia? Olet todennäköisesti väärässä

Artikkeli
Suuri avolouhos, jossa on mutkittelevia teitä ja kivisiä terasseja osittain pilvisen taivaan alla.
5/2026 DNA Yrityksille

Tekoäly teollisuudessa vaatii vahvan verkkoperustan – vakaasti toimiva verkko on keskeinen osa modernia tehdasympäristöä

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.