DNA tarjoaa nyt ehtaa tamperelaista kuitua.

DNA tarjoaa nyt ehtaa tamperelaista kuitua

DNA on ostanut Tampereen alueella laajan valokuitupohjaisen verkkoinfrastruktuurin sekä kuluttaja- ja taloyhtiöliiketoimintaa. Noin 1700 kilometrin mittainen valokuituverkko mahdollistaa yhä nopeammat kiinteän verkon ja matkaviestinverkon palvelut Suomen toiseksi suurimmalla talousalueella.

Myyjinä olivat ICT Elmo Oy (entinen Tampereen Puhelin) sekä Pohjois-Hämeen Puhelin Oy ja Ikaalisten-Parkanon Puhelin Oy. Kaupassa DNA:lle siirtyi myös yli 30 000 kiinteää laajakaista- ja lähes 25 000 kaapeli-tv-liittymää. Kauppa mahdollistaa nopeat yhteydet alueen yli 25 000 yritykselle ja lähes 200 000 kotitaloudelle.

”Olemme nyt erittäin vahva toimija Pirkanmaalla ja pystymme heti tarjoamaan yrityksille kaikki operaattoripalvelut ja viestintäratkaisut. Oma, laadukas valokuituverkko kiihdyttää myös 5G-verkkojen käyttöönottoa alueella”, sanoo DNA:n siirtoverkoista vastaava johtaja Mikko Kannisto.

Kuituverkko ulottuu Tampereen, Ylöjärven, Nokian ja Pirkkalan liikekeskuksissa ja toimistorakennuksissa sijaitseviin yrityksiin.

“Nopea ja häiriötön valokuitupohjainen verkkoinfrastruktuuri on yrityksille yhä tärkeämpi, koska palveluita on siirretty pilvipalveluihin ja niiden käytettävyys vaatii luotettavan tiedonsiirtoyhteyden”, Mikko Kannisto sanoo.

Yritykset Tampereen alueella saavat DNA:lta niin kiinteän verkon kuin mobiiliverkon palvelut kätevästi yhden luukun periaatteella ja heitä palvelevat DNA:n paikalliset myyjät ja paikallinen tekninen henkilökunta.

Kaupan jälkeen DNA:lla on oma laaja valokuitupohjainen verkkoinfrastruktuuri Suomen kaikissa suurimmissa kasvukeskuksissa. DNA:n gigan laajakaista on saatavilla yli miljoonaan kotitalouteen.

Saat lisätietoa Tampereen seudun yrityspalveluista verkkosivuiltamme.

Avainsanat:

Yhteydet

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Huiviin ja tummaan takkiin pukeutunut mies istuu hymyillen penkillä mustan seinän edessä, jossa on ruskea kyltti.
6/2026 DNA Yrityksille

Idea saaristohotellista syntyi jylhien kalliomaisemien äärellä – The Barö rakentaa kasvuaan Google Workspacen avulla

Artikkeli
Kluuvi Groupin Teemu Korpela istuu kahvilan pöydässä mukulakivisen kadun vieressä.
6/2026 DNA Yrityksille

Kluuvi Group luo IT-alan kasvuyrityksiä – Google Workspace helpottaa yritysperheen yhteistyötä

Artikkeli
Kennel Sandicon yrittäjä Salla Vuokila hymyilee trimmatessaan pientä koiraa.
6/2026 DNA Yrityksille

Koiraharrastuksesta yrittäjyydeksi – Kennel Sandicon arki rullaa Google Workspacen työkalujen avulla

Artikkeli
DNA:n yritysmyynnin johtaja Johan Flykt, joka vastaa pienistä ja keskisuurista yrityksistä, istuu pinkillä sohvalla, katsoo ylöspäin kameraan ja hymyilee.
5/2026 DNA Yrityksille

Luuletko, ettei yrityksesi kiinnosta kyberrikollisia? Olet todennäköisesti väärässä

Artikkeli
Suuri avolouhos, jossa on mutkittelevia teitä ja kivisiä terasseja osittain pilvisen taivaan alla.
5/2026 DNA Yrityksille

Tekoäly teollisuudessa vaatii vahvan verkkoperustan – vakaasti toimiva verkko on keskeinen osa modernia tehdasympäristöä

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.