Miksi myynnin digitalisaatiosta vouhotetaan

Miksi myynnin digitalisaatiosta vouhotetaan?

Digitalisaatio ymmärretään suomalaisyrityksissä usein vain keinona vähentää kuluja. Se mitä ei nähdä, on mahdollisuus parantaa palvelutasoa ja synnyttää uutta liiketoimintaa.

Tämänkin minulle kertoi Gartnerin tuore tutkimus, jonka mukaan 51 % suomalaisyrityksistä ei usko digitalisaation muuttavan heidän liiketoimintaansa.

Itse mietin digitalisaatiota myös myynnin näkökulmasta ja näen lukuisia vielä hyödyntämättömiä mahdollisuuksia.

Asiakasymmärrys on uusi öljy

Todelliseen asiakaskäyttäytymiseen perustuvalla asiakasymmärryksellä on mahdollisus voidella myynnin rattaat tehokkaaksi palvelukoneistoksi, joka tekee enemmän kauppaa ja merkittävästi pienemmillä myynnin kustannuksilla.

Onnistunut myynti on palvelua, jota oikea-aikainen tieto parantaa. Tieto on aina ollut valtaa ja hyvät myyjät ovat kautta aikojen keränneet tietoa asiakkaistaan. Enää ei analoginen ja yhden myyjän aivoissa oleva asiakastieto riitä. Sekään ei riitä, että vain myyjien keräämät tiedot viedään asiakashallintajärjestelmään.

Asiakastietoa ja -ymmärrystä kerätään nyt useista lähteistä, jotta asiakkaan oikeanlainen palvelu onnistuisi ja johtaisi hyvään osto- ja myyntiprosessiin.

Ilman teknologiaa, prosessien automatisointia, toimintatavan muutosta ja koneellista tiedon käsittelyä myynti helposti hukkuu sirpaleiseen tietoon.

Kun myyjällä on enemmän tietoa ja paremmat työkalut, säästyy sekä asiakkaan että myyjän aikaa. Asiakas näkee toiminnan hyvänä palveluna, yritys näkee sen kasvava myyntinä ja pienempinä myynnin kuluina.

Myynti digitalisoidaan tahdolla

Myynnin digitalisointi ei kuitenkaan ole pelkkä teknologiaprosessi vaan se on toimintatapojen muuttamista ja muutos vie aikaa. Tieto ei automaattisesti siirry ymmärrykseksi, vaan vaatii johtopäätösten tekoa ja asiakastiedon reaaliaikaista valjastamista asiakkaiden palvelemiseksi.

Tarvitsemme myynnin ja markkinoinnin saumatonta yhteistyötä.

Parhaassa tapauksessa markkinointiautomaation työkalu muuttaa toimintatapoja ja virtaviivaistaa organisaation omia prosesseja asiakkaan parhaaksi.

Vaikein ja ensimmäinen este ylitettäväksi on organisaation tahtotila. Onko yrityksellä halua uudistaa omia prosessejaan? Mikäänhän ei muutu, jos halua ei ole.

Asiakaskokemus ratkaisee voittajan

Jos oma yritys ei ole aina valmis muutoksiin, ei sitä välttämättä aina ole asiakaskaan. Olennaista on kuitenkin käynnistää omat muutosprosessit ajoissa.

Nyt on hyvä aika ryhtyä keräämään kokemuksia uusista digitaalisista toimintatavoista ennen kuin on liian myöhäistä. Jonain päivänä asiakasyrityksissä tapahtuu sukupolvenvaihdoksia, kustannustehokkuusajattelu vie voiton ja myös ostoprosessit muuttuvat. Monessa yrityksessä ne ovat jo muuttuneet.

Voittajaksi selviää se, jolla on asiakasta palveleva toimintamalli valmiina ja koeteltuna.

Muutoksen ytimessä on digitaaliset palvelut ja palveluprosessit. Eikä digitalisaatio ole pelkästään myynnin asia, vaan koko organisaation. Uudet digitaaliset toimintamallit ja –palvelut ovat välttämättömyys, jos aikoo tehdä kauppaa ja pysyä bisneksessä.

Jokainen menestyvä yritys kehittää toimintaansa. Jokainen yritys voi myös pienin askelin siirtyä lähemmäksi digitaalista aikakautta. Myynnin digitalisointi on pieni askel myynnille, suuri askel yrityksen menestykselle ja jättiloikka asiakaskokemukselle.
 

Tämä blogikirjoitus on julkaistu Kauppalehdessä 22.6.2016.

Avainsanat:

Digitalisaatio Asiakaskokemus

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Huiviin ja tummaan takkiin pukeutunut mies istuu hymyillen penkillä mustan seinän edessä, jossa on ruskea kyltti.
6/2026 DNA Yrityksille

Idea saaristohotellista syntyi jylhien kalliomaisemien äärellä – The Barö rakentaa kasvuaan Google Workspacen avulla

Artikkeli
Kluuvi Groupin Teemu Korpela istuu kahvilan pöydässä mukulakivisen kadun vieressä.
6/2026 DNA Yrityksille

Kluuvi Group luo IT-alan kasvuyrityksiä – Google Workspace helpottaa yritysperheen yhteistyötä

Artikkeli
Kennel Sandicon yrittäjä Salla Vuokila hymyilee trimmatessaan pientä koiraa.
6/2026 DNA Yrityksille

Koiraharrastuksesta yrittäjyydeksi – Kennel Sandicon arki rullaa Google Workspacen työkalujen avulla

Artikkeli
DNA:n yritysmyynnin johtaja Johan Flykt, joka vastaa pienistä ja keskisuurista yrityksistä, istuu pinkillä sohvalla, katsoo ylöspäin kameraan ja hymyilee.
5/2026 DNA Yrityksille

Luuletko, ettei yrityksesi kiinnosta kyberrikollisia? Olet todennäköisesti väärässä

Artikkeli
Suuri avolouhos, jossa on mutkittelevia teitä ja kivisiä terasseja osittain pilvisen taivaan alla.
5/2026 DNA Yrityksille

Tekoäly teollisuudessa vaatii vahvan verkkoperustan – vakaasti toimiva verkko on keskeinen osa modernia tehdasympäristöä

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.