Hakkerit ovat verkon superammattilaisia, jotka voivat auttaa yritystä tunnistamaan haavoittuvuuksia ja suojaamaan järjestelmiä.

Näin otat hakkerin hommiin

Digitalisoituvassa maailmassa on syntynyt uusi hakkereiden ammattikunta. Siinä missä suuri yleisö ajattelee edelleen hakkereiden olevan verkon pahiksia, ovat edelläkävijäyritykset jo ymmärtäneet, mitä hyötyä uteliaalla mielenlaadulla varustetuista ongelmanratkaisijoista voi olla.

Verkkopalvelut ovat yrityksille yhä keskeisempi osa bisnestä. Niiden suojaamiseen ei välttämättä yksittäinen virusohjelma enää riitä.

Hakkerit ovat verkon superammattilaisia, jotka voivat auttaa yritystä tunnistamaan haavoittuvuuksia ja suojaamaan järjestelmiä ilkivallalta.

Mutta kuinka taitavan ja hyväntahtoisen hakkerin sitten voisi ottaa leipiinsä? Pitääkö mennä TOR-verkon pimeille kujille paksun kirjekuoren kanssa väijymään?

Hyvä paha hakkeri -podcastissa studiovieraat kehitysjohtaja Kim Westerlund Nixulta, hakkeri Oona Räisänen ja professori Jarno Limnéll ruotivat aihetta perusteellisesti. Tässä muutama neuvo keskustelusta:

 

1. Oman yrityksesi verkon haavoittuvuuksia etsimään voit palkata hakkereita työllistävän tietoturvayrityksen.

 

2. Voit myös julkisesti tarjota palkkion haavoittuvuuden löytäjälle. Niin kutsutut Bug Bounty -ohjelmat ovat koko ajan suositumpia, joten varaudu kunnon palkkioon, jos haluat parhaat hakkerit apuun.

 

3. Hakkeritaitoisia ihmisiä voit etsiä alan opinahjoista sekä alan tapahtumista. Tällainen on esimerkiksi kotimainen Disobey. Yksi tapa on myös järjestää ”Capture the flag” -tyyppisiä kilpailuita ja palkata voittajat.

 

4. Harkitse tiimin palkkaamista. Vaikka hakkerit mielletään yksikseen koneella puurtaviksi erakoiksi, arvostavat hekin sitä, jos pääsevät jakamaan onnistumisensa toisten asiaa ymmärtävien kanssa.

 

5. Tarjoa virikkeitä. Joskus haavoittuvuuksien etsintä vaikka toiminnanohjausjärjestelmästä voi olla puuduttavaa. Nixulla hakkerit voivat esimerkiksi sen ohessa ratkoa kiinnostavia ongelmia, osallistua bounty-ohjelmiin ja vaikka hakkeroida laitteita.

 

Kuuntele podcast ja lue lisää hakkereista Hyvä paha digitalisaatio -sivustolta.

Avainsanat:

Tietoturva

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Huiviin ja tummaan takkiin pukeutunut mies istuu hymyillen penkillä mustan seinän edessä, jossa on ruskea kyltti.
6/2026 DNA Yrityksille

Idea saaristohotellista syntyi jylhien kalliomaisemien äärellä – The Barö rakentaa kasvuaan Google Workspacen avulla

Artikkeli
Kluuvi Groupin Teemu Korpela istuu kahvilan pöydässä mukulakivisen kadun vieressä.
6/2026 DNA Yrityksille

Kluuvi Group luo IT-alan kasvuyrityksiä – Google Workspace helpottaa yritysperheen yhteistyötä

Artikkeli
Kennel Sandicon yrittäjä Salla Vuokila hymyilee trimmatessaan pientä koiraa.
6/2026 DNA Yrityksille

Koiraharrastuksesta yrittäjyydeksi – Kennel Sandicon arki rullaa Google Workspacen työkalujen avulla

Artikkeli
DNA:n yritysmyynnin johtaja Johan Flykt, joka vastaa pienistä ja keskisuurista yrityksistä, istuu pinkillä sohvalla, katsoo ylöspäin kameraan ja hymyilee.
5/2026 DNA Yrityksille

Luuletko, ettei yrityksesi kiinnosta kyberrikollisia? Olet todennäköisesti väärässä

Artikkeli
Suuri avolouhos, jossa on mutkittelevia teitä ja kivisiä terasseja osittain pilvisen taivaan alla.
5/2026 DNA Yrityksille

Tekoäly teollisuudessa vaatii vahvan verkkoperustan – vakaasti toimiva verkko on keskeinen osa modernia tehdasympäristöä

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.