5G:ltä odotetaan satakertaista tietoliikenteen välityskykyä ja lyhyempää vasteaikaa

Juokse jo, 5G saa kyllä kiinni!

5G:ltä odotetaan satakertaista tietoliikenteen välityskykyä, lyhyempää vasteaikaa ja antureihin vuosikausien akkukestoa nykyisiin mobiiliteknologioihin verrattuna. Mutta kannattaako jo innostua?

5G on kuin Länsimetro: hyvä siitä tulee, mutta vain tyhmä tuhlaa aikaansa asemalla odotteluun.

Viime kevään Mobile World Congressissa 5G oli isoin tähti: Sitä janoavat nanorobotiikan, itseajavien autojen ja muiden äärimmäistä tarkkuutta ja tiedonsiirtonopeutta vaativien teknologioiden kehittäjät.

Talviolympialaiset pidetään Pyeongchangissa vuonna 2018. Ne tulevat olemaan 5G-teknologian suurin demo, jossa nähdään miten kypsää se on. Itä-Aasiaa kannattaa muutenkin pitää silmällä, sillä siellä on vähiten ei-mobiilia painolastia, joka hidastaa uusien teknologioiden käyttöönottoa.

Toistaiseksi 5G on kuitenkin vain konsepti vailla varsinaista standardia.

Suurin osa yrityksistä hyödyntää jo nyt erilaisia sensoreita ja antureita tehtävissä, jotka eivät ole yhtä kriittisiä, kuin edellä mainitut esimerkit. Ne ominaisuudet, joita suurin osa IoT-ratkaisuista nyt tarvitsee, toimivat jo olemassa olevilla teknologioilla. Kaksisuuntaiset yhteydet ja riittävä osoiteavaruus ovat jo käytettävissä tänään.

Siksi ei kannata jäädä odottelemaan vuotta 2020, jolloin 5G:n ounastellaan saapuvan laajamittaiseen kaupalliseen käyttöön.

Tänään kannattaa keskittyä oman yrityksen perusasioihin ja toiminnan uudenlaiseen ajatteluun. Huoli verkoista, olivatpa ne sitten verkon ohjelmoitavuutta, NB-IoT:ta, LoRaa tai Sigfoxia koskevia kannattaa siirtää meille operaattoreille. Meillä on siihen omat asiantuntijat, se on meidän ydinosaamistamme.

Koneiden välistä kommunikaatiota tänään ja tulevaisuudessa pohdittaessa on hyvä olla lukittautumatta mihinkään liian tiiviisti. Kunhan tänään tehtävä valinta vain skaalautuu siten, että osana “tuotantoketjua” voi toimia joko kone tai ihminen.

Verkkoteknologioissa on jo nyt mistä valita, mutta onko sinulla hyvä idea, kuinka antureistasi kertynyttä dataa voidaan hyödyntää liiketoiminnassasi? Ja ennen kaikkea: onko koko konsepti mietitty loppuun saakka?

Teollisen tai esineiden internetin hedelmiä voi poimia jo nyt, 5G tulee kun on tullakseen.

 

Tämä blogikirjoitus on julkaistu Kauppalehdessä 19.10.2016.

Avainsanat:

Verkko IoT Teknologia 5G

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
3/2026 DNA Yrityksille

7 vinkkiä yritysliittymän käyttöön ulkomailla

Artikkeli
Amel Gaily juontamassa Johtoajatuksia-podcastia studiossa mikrofoni edessään.
3/2026 DNA Yrityksille

Kun muutos ei pelota vaan avaa ovia – Johtoajatuksia-podcast kertoo, mitä jokaisen johtajan on ymmärrettävä teknologian kehityksestä

Artikkeli
3/2026 DNA Yrityksille

DNA:n Managed SASE vie globaalisti toimivan yrityksen tietoturvan nopeasti seuraavalle tasolle

Artikkeli
Tummahiuksinen nainen mustassa bleiserissä ja vaaleanpunaisessa huivissa vaaleanpunaisen rei'itetyn seinän edessä.
3/2026 DNA Yrityksille

Kohti autonomisia verkkoja – tekoälyn rooli verkkoinfran optimoinnissa kasvaa nopeasti

Artikkeli
Mustatakkinen nainen käyttää älypuhelinta Tervetuloa 5G -kyltin ja vaaleanpunaisen näytön vieressä.
3/2026 DNA Yrityksille

5 syytä vaihtaa 5G-liittymään

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.