Foodiac välittää kokkeja kolmessa maassa

Foodiac välittää kokkeja kolmessa maassa

Ruoan tilaamiseen, kuljetukseen ja maksamiseen liittyviä palveluita löytyy pilvin pimein. Oma yritykseni Foodiac puolestaan ei välitä ruokaa, vaan kokkeja – meiltä voi tilata huippukokin loihtimaan tarjoilut vaikkapa firman pikkujouluihin tai kotona järjestettäviin 50-vuotiskekkereihin.

Aloitimme Suomessa, mutta heti kun idea oli todettu toimivaksi, halusimme hypätä kohti laajempia, kansainvälisiä markkinoita. Nyt kahdeksan hengen Foodiac toimii Suomen lisäksi Dubaissa ja Berliinissä, ja hoitaa firman yhteiset asiat sähköisiä kanavia pitkin.

Pienen firman johtaminen eri maasta käsin sujuu nykyaikaisilla työvälineillä ihan mukavasti.

Pääasiallinen kommunikaatiokanavamme on Slack, tiedostojen jakaminen hoituu Googlen ja Evernoten avulla ja projektien hallintaan käytämme Trelloa. Laitteensa saavat kaikki valita itse ja omiakin laitteita voi halutessaan käyttää.

Jotta firman eri maissa oleskelevat omistajat ja työntekijät pysyivät kärryillä muiden maiden tekemisistä, otimme käyttöön ohjelmistomaailmassa suositun ketterän sprinttimallin myös liiketoimintamme johtamisessa. Sovimme muun muassa markkinoinnin projektit aina kahdeksi viikoksi kerrallaan, minkä jälkeen katsotaan yhdessä, miten ne ovat missäkin edenneet.

Työntekijämme ovat sopeutuneet kolmen maan virtuaaliorganisaatioon hyvin, vaikka kieltämättä välillä olisikin helpompaa, jos asiat voisi käydä läpi kasvokkain. Kolmella eri aikavyöhykkeellä työskennellessä palaveriaikojen sumpliminen on myös välillä melkoinen operaatio, mutta siitäkin on selvitty!

Miikka Mäkiö
Toimitusjohtaja, yrittäjä
Foodiac.fi

Blogin kirjoittaja Miikka Mäkiö on Foodiacin toimitusjohtaja ja toinen perustaja, innokas amatöörikokki sekä purjehtija. Foodiac kokoaa parhaat kokit ja catering-palvelut saman katon alle osoitteeseen foodiac.fi.

Lue lisää tulevaisuuden palveluista ja katso minidokkari!

Avainsanat:

Digitalisaatio Muuttuva työ Pilvipalvelut

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
10/2025 DNA Yrityksille

Tekoäly muokkaa asiakaskokemusta – kiinnitä huomiota näihin neljään asiaan

Artikkeli
Johan Flykt toimii DNA:lla yritysmyynnin johtajana, vastuualueenaan pienet ja keskisuuret yritykset.
10/2025 DNA Yrityksille

“Johdon tehtävä on luoda kiireen tuntua” – Tekoälytoimissa on syytä pistää töpinäksi

Artikkeli
9/2025 DNA Yrityksille

Johtaja, varmista, että nämä 4 tietoturvataitoa on tiimilläsi hallussa!

Artikkeli
Hymyilevä nainen, jolla on silmälasit ja ruskeat hiukset, päällään musta bleiseri, poseeraa vaaleaa taustaa vasten.
9/2025 DNA Yrityksille

Kyberuhkien uusi aika: mitä organisaatioiden tulisi tehdä nyt?

Artikkeli
Silmälasipäinen ja siniseen takkiin pukeutunut mies hymyilee seisoessaan vaaleaa betoniseinää vasten.
9/2025 DNA Yrityksille

Asiakaskokemuksen uusi aikakausi? Näin tekoäly muuttaa yritysten arkea

Teknologiatrendit 2025

Teknologian vuosi 2025 on lunastusten aikaa: tekoälylle asetetut odotukset alkavat konkretisoitua, siviili- ja puolustusteknologioiden käyttöulottuvuudet laajenevat ja yritysten kestävän kehityksen tavoitteita jalkautetaan käytäntöön.

Mitkä trendit tulevat vaikuttamaan merkittävästi tulevaisuuteemme niin arjessa kuin sen ulkopuolella?

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.