Rokkikeikkailua virtuaalisella esiintymislavalla

Rokkikeikkailua virtuaalisella esiintymislavalla

Kun pikkupoikina perustimme oman rockbändin, ei meillä ollut hajuakaan siitä, että tulisimme joskus tekemään myös 3D-mallinnusta. Tässä sitä nyt kuitenkin ollaan, 20 vuotta myöhemmin, ja ensimmäisiä virtuaalistagella kuvattuja musavideoitamme on katsottu Youtubessa yhteensä yli 50 000 kertaa.

Välissä teimme toki paljon muitakin aluevaltauksia. Bändihomman kautta lähdimme tekemään äänentoisto- ja laitevuokrausta, kun sellaista ei muuten Imatralla ollut. Myöhemmin mukaan tuli äänitysstudio, oma baari ja lopulta tämä videotuotanto. Keikkojakin on kaiken ohessa heitetty yli 1500.

Uudet asiat on opittu matkan varrella sataprosenttisesti kädet saveen -meiningillä.

Tämä 3D-mallinnus on kaikkein tuorein homma, mutta senkin kanssa ollaan jo siinä pisteessä, että pian aletaan tehdä sitä myös muille, kuin omalle bändille. Käytännössä kuvaamme bändin jäsenet green screen -taustaa vasten, ja lisäämme sitten 3D-ympäristön virtuaalisesti taustalle.


 

Videon taustalle voi väsätä mitä vaan – vaikka laittaa mummoja tippumaan taivaalta. Teknologian avulla saa aikaan hävyttömän siistejä juttuja, ja meilläkin on toki käytössä viimeisimmät pelit ja vehkeet. Kyllä varttuneempikin oppii niitä käyttämään, kun vaan reippaasti opettelee. Netistä saa arvokkaita vinkkejä, jos joku askarruttaa!

Blogin kirjoitti Music-Brosin ja Osmo’s Cosmoksen Pete KiisseliMusic-Bros Ay on musiikkialan monitoimiyritys, jonka toimintaan kuuluvat äänitysstudio, ohjelmapalvelut, video- ja mainostuotantoa, Osmo’s Cosmos -baari ja Osmo’s Cosmos -niminen show-bändi. Music-Bros on myös DNA:n pitkäaikainen asiakas.

Avainsanat:

Digitalisaatio Teknologia

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelun digijohtaja Heikki Myllyniemi Kyberrosvot-podcastin nauhoituksissa studiolla.
10/2025 DNA Yrityksille

Veripalvelun digijohtaja peräänkuuluttaa varautumista: ”Kun näyttö pimenee, työn on silti jatkuttava”

Artikkeli
Nordean henkilöasiakasliiketoiminnan johtaja Jani Eloranta Kyberrosvot-podcastin nauhoituksissa.
10/2025 DNA Yrityksille

"Hyökkääjillä kaksinumeroinen summa miljoonia takataskussa – ei liene ihan koulupoikien puuhastelua”

Artikkeli
10/2025 DNA Yrityksille

Yrittäjä! DNA Kaupoissa on nyt mahdollista hoitaa yritysasiointia

Artikkeli
10/2025 DNA Yrityksille

Keskitä yrityksesi mobiilipalvelut yhdelle luukulle – toimivat ja oikein valitut ratkaisut tukevat yrityksen kasvua

Artikkeli
Siniseen pukuun pukeutunut mies istuu portailla violetin-vaaleanpunaisessa valaistuksessa ja hymyilee itsevarmasti kameralle.
10/2025 DNA Yrityksille

Hyötyä ilman säätöä – keskittäminen tuo arjen palaset yhteen

Teknologiatrendit 2025

Teknologian vuosi 2025 on lunastusten aikaa: tekoälylle asetetut odotukset alkavat konkretisoitua, siviili- ja puolustusteknologioiden käyttöulottuvuudet laajenevat ja yritysten kestävän kehityksen tavoitteita jalkautetaan käytäntöön.

Mitkä trendit tulevat vaikuttamaan merkittävästi tulevaisuuteemme niin arjessa kuin sen ulkopuolella?

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.