Rokkikeikkailua virtuaalisella esiintymislavalla

Rokkikeikkailua virtuaalisella esiintymislavalla

Kun pikkupoikina perustimme oman rockbändin, ei meillä ollut hajuakaan siitä, että tulisimme joskus tekemään myös 3D-mallinnusta. Tässä sitä nyt kuitenkin ollaan, 20 vuotta myöhemmin, ja ensimmäisiä virtuaalistagella kuvattuja musavideoitamme on katsottu Youtubessa yhteensä yli 50 000 kertaa.

Välissä teimme toki paljon muitakin aluevaltauksia. Bändihomman kautta lähdimme tekemään äänentoisto- ja laitevuokrausta, kun sellaista ei muuten Imatralla ollut. Myöhemmin mukaan tuli äänitysstudio, oma baari ja lopulta tämä videotuotanto. Keikkojakin on kaiken ohessa heitetty yli 1500.

Uudet asiat on opittu matkan varrella sataprosenttisesti kädet saveen -meiningillä.

Tämä 3D-mallinnus on kaikkein tuorein homma, mutta senkin kanssa ollaan jo siinä pisteessä, että pian aletaan tehdä sitä myös muille, kuin omalle bändille. Käytännössä kuvaamme bändin jäsenet green screen -taustaa vasten, ja lisäämme sitten 3D-ympäristön virtuaalisesti taustalle.


 

Videon taustalle voi väsätä mitä vaan – vaikka laittaa mummoja tippumaan taivaalta. Teknologian avulla saa aikaan hävyttömän siistejä juttuja, ja meilläkin on toki käytössä viimeisimmät pelit ja vehkeet. Kyllä varttuneempikin oppii niitä käyttämään, kun vaan reippaasti opettelee. Netistä saa arvokkaita vinkkejä, jos joku askarruttaa!

Blogin kirjoitti Music-Brosin ja Osmo’s Cosmoksen Pete KiisseliMusic-Bros Ay on musiikkialan monitoimiyritys, jonka toimintaan kuuluvat äänitysstudio, ohjelmapalvelut, video- ja mainostuotantoa, Osmo’s Cosmos -baari ja Osmo’s Cosmos -niminen show-bändi. Music-Bros on myös DNA:n pitkäaikainen asiakas.

Avainsanat:

Digitalisaatio Teknologia

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
AI Finlandin johtaja Karoliina Partanen katsoo suoraan kameraan
6/2026 DNA Yrityksille

Suomesta seuraava tekoälyn edelläkävijä? AI Finlandin johtajan eväät globaaliin kasvuun

Artikkeli
6/2026 DNA Yrityksille

Sinustako promptauksen kuningas tai kuningatar? Vinkit tekoälyn tehokkaaseen käyttöön

Artikkeli
DNA Numerovahti -palvelusta vastaava Business Line Lead Santeri Leeve istuu hymyillen portailla.
6/2026 DNA Yrityksille

Haloo – huijari vai harmiton puhelu? Vältä huijaus- ja massapuhelut Numerovahdin avulla

Artikkeli
Kuvassa on Cuckoon toimitusjohtaja Amel Gaily, jolla on pitkät tummat hiukset, valkoinen pusero, musta liivi ja suuret korvakorut, hymyilee kameralle.
6/2026 DNA Yrityksille

”Kasvu vaatii epäonnistumisten normalisointia” – Suomen kasvuyrityskentän nykytila Amel Gailyn näkökulmasta

Artikkeli
Mies kävelee ulkona kuulokkeet korvilla, hymyilee ja katsoo puhelintaan.
6/2026 DNA Yrityksille

Kyberrikoksia, uusia näkökulmia ja tulevaisuuden teknologiaa! Näitä podcasteja et voi missata

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.