Foodduck - levitettä leivälle IoT:n avulla

Foodduck - levitettä leivälle IoT:n avulla

"IoT tulee lähivuosina yhä enemmän ja enemmän osaksi kaikkien meidän arkea. Foodduck-leviteannostelijamme on hyvä esimerkki palvelusta, jonka verkkojen kehitys on mahdollistanut"

 
Timo Sorsavirta

Naantalilainen Timo Sorsavirta ratkaisee yrityksensä Foodduck Oy:n kanssa maailmanlaajuista hygienia- ja ympäristöongelmaa. Ruokaloissa ja ravintoloissa suosittu yhteiskäyttöinen margariinirasia on epähygieeninen, eikä sitä yleensä käytetä loppuun. Sairaaloista sekä muista, perinteisemmistä osastoruokailukohteista tutut yksittäispakatut levitenapit taas tuottavat merkittävästi jätettä ja ruokahävikkiä.

Foodduck-leviteannostelija on laite, joka annostelee levitettä leivälle ilman, että ruokailijan tarvitsee siihen käsin koskea. Lisäksi laitteen sisällä oleva levitepussi rullautuu täysin tyhjäksi ja on helposti kierrätettävissä.

Foodduckia käyttävien ruokaloiden ja ravintoloiden pakkausjätteen määrä vähenee murto-osaan. Myös laitteeseen kehitetty pakkaus on materiaaleiltaan ekologinen: alumiinia ei käytetä lainkaan, ja muovia kuluu selvästi vähemmän kuin leviterasioissa.

”Kestävä kehitys ja siihen liittyvät ratkaisut muodostuvat päivä päivältä tärkeämmäksi niin meillä Suomessa kuin globaaleilla markkinoillakin”, kovaa vauhtia kansainvälistyvän Foodduckin toimitusjohtaja Timo Sorsavirta kertoo.

Huippuälykäs Foodduck hyödyntää esineiden internetiä

Suomessa suunnitellun ja valmistetun laitteen uumenissa sykkii myös pieni M2M-sirukortti, joka lähettää dataa DNA:n verkossa pilvipalveluun.

Järjestelmä mahdollistaa kulutukseen liittyvän datan keräämisen ja käytön optimoinnin. Laite tuottaa tarvittaessa reaaliaikaista tietoa levitteiden kulutuksesta ja käytöstä. Se saadaan jopa tilaamaan lisää tuotetta varastoon sekä ennakoimaan huollon tarve itsenäisesti.

”Vielä viisi vuotta sitten tällainen palvelu ei olisi ollut mahdollinen. Nyt televerkko on levinnyt, peitto parantunut ja tietokoneet pienempiä. Yhdessä DNA:n kanssa olemme voineet rakentaa palvelun, joka todella tuo digitalisaation hyödyt käytäntöön”, Sorsavirta sanoo.

Näillä ratkaisuilla tuemme asiakkaamme liiketoimintaa:

M2M Yritysliittymät
DNA Liikkuva laajakaista

Avainsanat:

Referenssi

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
1/2026 DNA Yrityksille

Netti, lähiverkko ja tietoturva – kriittinen kolmikko, joka pitää firmasi pyörät pyörimässä

Artikkeli
Kaksi bisnesasuihin pukeutunutta ihmistä seisoo hymyillen kirkkaanpinkin, valkoisilla DNA-kirjaimilla varustetun kyltin edessä.
1/2026 DNA Yrityksille

DNA:n ja WithSecuren kumppanuus tähtää kokonaisvaltaisempaan tietoturvaan – erityisesti pienten ja keskisuurten yritysten tarpeet huomioiden

Artikkeli
Värikäs DNA-myymälä, jossa on kirkkaan vaaleanpunaiset opasteet, puhelinnäytöt ja digitaalinen näyttö, jossa näkyy mobiilisovelluksen mainos.
1/2026 DNA Yrityksille

”Haluamme poistaa yrittäjiltä päänsärkyä” – Yritystarjooma saatavilla nyt kaikissa DNA Kaupoissa

Artikkeli
Peter Nyman nauhoittamassa Kyberrosvot-podcastia.
1/2026 DNA Yrityksille

Kyberrosvot etsivät aina helpointa reittiä sisään – eikä saaliina haeta vain dataa

Artikkeli
Silmälaseihin ja tummansiniseen pukuun sekä siniseen solmioon pukeutunut mies seisoo sisätiloissa ja hymyilee kameralle.
1/2026 DNA Yrityksille

Jarno Limnell: ”Organisaatioiden kannattaa korvata sana kyberturvallisuus sanalla luottamus”

Teknologiatrendit 2025

Teknologian vuosi 2025 on lunastusten aikaa: tekoälylle asetetut odotukset alkavat konkretisoitua, siviili- ja puolustusteknologioiden käyttöulottuvuudet laajenevat ja yritysten kestävän kehityksen tavoitteita jalkautetaan käytäntöön.

Mitkä trendit tulevat vaikuttamaan merkittävästi tulevaisuuteemme niin arjessa kuin sen ulkopuolella?

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.