Suomen ensimmäinen opetuspelisali avasi ovensa.

Suomen ensimmäinen opetuspelisali avasi ovensa

Lukitun oven takaa paljastuu värikkäillä akustiikkalevyillä vuorattu huone, pari pientä pöytäryhmää, juuri pakkauksistaan kaivettuja tietokoneita ja tabletteja, sekä iso kasa perinteisiä lauta- ja korttipelejä.

Olemme Helsingin Englantilaiseen kouluun avatussa opetuspelisalissa, joka on yksi 100 Koulua -hankkeen hiljattain valmistuneista projekteista. Se on myös toinen DNA:n kummihankkeista, jotka saimme 100 Koulua -yhteistyömme myötä.

100 Koulua -hankkessa pyritään kehittämään suomalaista koulutusta sadan uuden innovaation voimin, jotta pääsisimme nauttimaan maailman parhaasta koulutuksesta myös jatkossa.

Videolla Englantilaisen koulun rehtori Petri Vuorinen ja DNA:n yritysvastuupäällikkö Hanna Haapakoski kertovat, mikä opetuspelisali on ja miksi sitä tarvitaan.
 

 

Oppimisen pelillistämistä ja koulumaailman kehitystä käsitellään myös Oppimisen ääniä -podcastissa. Jos aihe on lähellä sydäntä, kuuntele ihmeessä!

Avainsanat:

Yritysvastuu

Lue lisää uudesta työstä

Blogi
DNA:n Business Line Lead Tiina Koskinen hymyilee ja katsoo kameraan.
9/2026 Tiina Koskinen

Puhutaanko teidän johtoryhmässänne tietoturvasta? Näistä syistä se kannattaa

Artikkeli
Kolme henkilöä istuu kokouspöydän ääressä, keskustelee ja hymyilee päivällä pidetyssä kokouksessa valoisien ikkunoiden äärellä.
9/2026 DNA Yrityksille

DNA Cloud LAN takaa lähiverkon turvallisuuden ja toimivuuden

Artikkeli
9/2026 DNA Yrityksille

Asiakkaan tukena joka käänteessä – DNA:laiset syttyvät asiakaskohtaamisista ja kokevat työnsä merkitykselliseksi

Artikkeli
Silmälasipäinen mies istuu työpöydän ääressä, puhuu puhelimeen, edessä on tabletti ja lamppu.
9/2026 DNA Yrityksille

Tietoturvakartoitus paljastaa suomalaisyritysten kompastuskivet

Artikkeli
Mies, jolla on musta lippalakki ja villapaita, puhuu mikrofoniin studiossa, jossa on vaaleanpunainen valaistus ja verhot.
9/2026 DNA Yrityksille

Kyberrosvoista tuli tekoälyn myötä tehokkaampia – Joona Hoikkala: ”Puolustuksella on käytössään samat työkalut”

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.