Valtori ja Hansel järjestävät jälleen perinteisen ICT-päivän asiakkailleen

Nissilä, Hyppönen ja GDPR – tärppisi Valtion ICT-päivään

Valtori ja Hansel järjestävät jälleen perinteisen ICT-päivän asiakkailleen.  Päivä on suunnattu tieto- ja taloushallinnon päättäjille ja asiantuntijoille sekä hankinnoista vastaaville. Mukana tapahtumassa on lisäksi yli 30 sopimustoimittajaa. Varmasti mahtava ja keskusteluntäyteinen tilaisuus siis tulossa!

Päivän aikana on mahdollisuus tutustua sopimustoimittajien osastoihin ja kuulla ajankohtaisia puheenvuoroja, joista tässä muutama poiminta.

Puheenvuorot alkavat klo 12 yleiskatsauksella Valtorin ja Hanselin yhteistyöstä ja rooleista. Heti tämän perään on luvassa Valtiokonttorin digijohtajan Nina Nissilän katsaus ”Digitalisaatio ja ICT Valtionhallinnossa”. Uskon, että nämä esitykset herättelevät hyvin päivän aiheeseen ja tarjoavat hyvän pohjan keskustelun jatkamiselle.
 
Iltapäivän tietoiskuista nostaisin erityisesti esiin klo 13:50 alkavan puheenvuoron Väestörekisterikeskukselta aiheesta ”Mitä sähköiset Suomi.fi-valtuudet sisältävät ja miten asiointipalvelut voivat niitä hyödyntää?”. Esityksessä pureudutaan muun muassa etuihin, jotka saavutetaan, kun käyttäjä voidaan luotettavasti tunnistaa digimaailmassa.
 
Ajankohtaisista teemoista tietoisku EU:n tietosuoja-asetuksesta (GDPR) on puolestaan tarjolla klo 14:30 alkaen. 

Nykyisen yhteiskuntamme sähköisten palveluiden avaaminen kansalaisille ei olisi voinut tapahtua ilman käyttötarpeeseen mietittyjä tietoturvaratkaisuja. Se onkin yksi hyvä esimerkki siitä, miten tietoturva on osaltaan ollut mahdollistamassa meille kansalaisille uusia tapoja saavuttaa viranomaisten palveluita. Päivän puheenvuorot päättääkin Mikko Hyppönen F-Securelta. Hänen aiheenaan on ytimekkäästi ”Tietoturva mahdollistajana”.  
 
DNA on mukana tapahtumassa omalla osastollaan ja haluankin toivottaa kaikki tervetulleeksi sinne keskustelemaan!
 
Tapaamisiin Wanhassa Satamassa!

Tapahtuma on tänä vuonna torstaina 12.10.2017 Helsingin Wanhassa Satamassa. Sen pääteemoina ovat yhteensopivien palveluiden hyödyt ja jatkuvat kehittäminen. Yhteensopivuutta edistetään ja kehitetään sekä valtion virastojen kesken, että useiden eri sopimistoimittajien kanssa, joihin me DNA:llakin lukeudumme. 
 

Avainsanat:

Digitalisaatio Vinkit

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Kaksi miestä, joilla on samanlaiset liivit ja kahvikupit kädessään, seisovat sisätiloissa kameraan päin.
2/2026 DNA Yrityksille

Kasvun tekijät: Argimarket ottaa rohkean askeleen kohti maanlaajuisia markkinoita

Artikkeli
2/2026 DNA Yrityksille

Tekoäly innostaa sosiaali- ja terveydenhuollon kehittäjiä: ”Jos tätä ei Suomessa saada tehtyä, niin missä sitten?”

Artikkeli
2/2026 DNA Yrityksille

Verkkoyhteydet ja tietoturva saman katon alta – DNA:n Meraki as a Service helpottaa yrityksesi arkea

Artikkeli
Liikemieheksi pukeutunut nainen puhuu puhelimeen ja tarkistaa kellonsa modernilla ulkoilmakäytävällä.
2/2026 DNA Yrityksille

Tiedätkö, miksi yritykseesi soitetaan? Älykäs keskusteleva botti parantaa asiakaspalvelun laatua

Artikkeli
Esiliinaan pukeutunut mies hymyilee kahvimyllyjen vieressä viihtyisässä kahvilassa, jossa on tiiliseinät ja suuret ikkunat.
2/2026 DNA Yrityksille

Kasvun tekijät: Helsingin kahvipaahtimon voittoresepti on tinkimätön laatu, asiakastyytyväisyys ja usko omaan tekemiseen

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.