IoT:tä hyödynnetään jo monin tavoin, joten toivon mukaan jatkossa näemme lisää kiinnostavia toteutuksia.

IoT Nordic – missä suomalaiset caset?

Huhtikuun alussa pidetty IoT Nordic -tapahtuma on löytänyt paikkansa ICT-alan asiantuntijoiden kalentereista. Se kattaa hyvin laajan kentän eri aihealueista, jotka puhuttavat digitalisaation arjessa, kuten IoT-ratkaisut, big data ja sen analysointi, robotiikka.

Tapahtumassa käsiteltiin IoT:ta hyvin eri kanteilta, kuten myös datan analysointia ja robotiikkaa.  Konkreettisemmasta päästä lavalla nähtiin livenä social robot Furhat ja virtuaalisesti kokonainen paperikone.

Jäin kuitenkin miettimään, että kovin vähän IoT-markkina on liikkunut vuoden aikana.

Suomalaisia konkreettisia case-esimerkkejä puuttui edelleen puheenvuoroista. IoT:tä hyödynnetään jo monin tavoin, joten toivon mukaan jatkossa näemme lisää kiinnostavia toteutuksia.

Esittelimme IoT Nordicissa asiakkaamme Enermixin palvelua, joka tarjoaa kiinteistöille hallintajärjestelmiä. Se on mielestäni erittäin hyvä ja konkreettinen esimerkki käytännön tekemisestä. Enermixin Talotohtori -palvelukokonaisuus yhdistää useita eri toimijoita yhdeksi palvelualustaksi. Yksinkertaista ja tehokasta.

Lisäksi tapahtumassa oli mukana muita asiakkaitamme kuten Econet ja Driveco, jotka omilla palveluillaan vievät suomalaista IoT-osaamista maailmalle vedenkulutuksen ja autoteollisuuden saralla. Upeita esimerkkejä suomalaisesta huippuosaamisesta!

DNA:n analytiikan vetäjä Jarno Kartela esitteli IoT-Nordicissa Solitan kanssa tehdyn casen siitä, kuinka tekoälyä hyödynnetään DNA:n palveluissa. Puheessaan Jarno sanoi hyvin, että tärkeintä on saada homma tehtyä. ”Get s*it done”.

Tuo pätee mielestäni oikein hyvin IoT:hen: Nyt on puhuttu ja konseptoitu ihan tarpeeksi, on aika tehdä asioita.

DNA:n roolina on auttaa asiakkaitaan kasvattamaan liiketoimintaansa uusille alueilla ja tuottaa verkkopalveluita, jotka mahdollistavat uudet palvelut. Tästä IoT Business Managerimme Tapio Haantie puhuikin tilaisuudessa. Hän kertoi muun muassa uusimmasta verkkoteknologiasta,  Narrow Band IoT:stä (NB-IoT), jonka avulla on mahdollista tarjota vähän dataa lähettäviä yhteyksiä sellaisiin kohteisiin, joissa aiemmin ei ollut kuuluvuutta. Se muuttaa massiivisen IoT:n verkkoa merkittävästi, kun voidaan tarjota yhteyksiä, jotka kuluttavat vähemmän virtaa ja moduulien hinta laskee.

Avainsanat:

IoT

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Siniseen pukuun ja silmälaseihin pukeutunut mies seisoo parvekkeella, taustalla kaupunkikuva.
2/2026 DNA Yrityksille

DNA:n suunnittelu- ja projektinjohtopalveluista vauhtia bisnekseen ja teknologiauudistuksiin

Blogi
Parrakas mies puhuu punaiseen puhelimeen istuessaan sisätiloissa heijastavan lasi-ikkunan äärellä.
2/2026 Kaapro Kanto

Seuraava G tulee – ei vain nopeampaa dataa, vaan uusia kasvun paikkoja

Artikkeli
Oranssitukkainen ja silmälasipäinen nainen käyttää kannettavaa tietokonetta sohvalla, silittää harmaata kissaa ja pitää mukia.
2/2026 DNA Yrityksille

Tilanne hallinnassa – Yrittäjä Irina Hirvonen koordinoi kovaa dataa pehmeiden arvojen kautta

Artikkeli
Mies keltaisissa turvaliiveissä työskentelee tietokoneella, jonka näytöllä on rakennuspiirustuksia.
2/2026 DNA Yrityksille

Piha- ja viherrakentaja Henry Nevalaa inspiroi yrittäjyydessä vapaus

Artikkeli
Hymyilevä nainen järjestelee jauho- tai viljapusseja kaupan hyllyillä.
2/2026 DNA Yrityksille

Kinnarin tilalla teknologia on osana kaurantuotantoa

Teknologiatrendit 2026

Vuosi 2026 on käytännönläheisten innovaatioiden, vanhojen toimintamallien uudistamisen sekä inhimillisen kanssakäymisen aikaa. Suurin murros saatetaan kokea ihmisen ja koneen välisen symbioosin saralla, sillä tekoälytyökalujen kehittyessä myös digi-inhimillisen vuorovaikutuksen lait kirjoitetaan uusiksi – kuljettaen ihmiskuntaa kohti uuden älyn aikakautta.

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.