IoT:tä hyödynnetään jo monin tavoin, joten toivon mukaan jatkossa näemme lisää kiinnostavia toteutuksia.

IoT Nordic – missä suomalaiset caset?

Huhtikuun alussa pidetty IoT Nordic -tapahtuma on löytänyt paikkansa ICT-alan asiantuntijoiden kalentereista. Se kattaa hyvin laajan kentän eri aihealueista, jotka puhuttavat digitalisaation arjessa, kuten IoT-ratkaisut, big data ja sen analysointi, robotiikka.

Tapahtumassa käsiteltiin IoT:ta hyvin eri kanteilta, kuten myös datan analysointia ja robotiikkaa.  Konkreettisemmasta päästä lavalla nähtiin livenä social robot Furhat ja virtuaalisesti kokonainen paperikone.

Jäin kuitenkin miettimään, että kovin vähän IoT-markkina on liikkunut vuoden aikana.

Suomalaisia konkreettisia case-esimerkkejä puuttui edelleen puheenvuoroista. IoT:tä hyödynnetään jo monin tavoin, joten toivon mukaan jatkossa näemme lisää kiinnostavia toteutuksia.

Esittelimme IoT Nordicissa asiakkaamme Enermixin palvelua, joka tarjoaa kiinteistöille hallintajärjestelmiä. Se on mielestäni erittäin hyvä ja konkreettinen esimerkki käytännön tekemisestä. Enermixin Talotohtori -palvelukokonaisuus yhdistää useita eri toimijoita yhdeksi palvelualustaksi. Yksinkertaista ja tehokasta.

Lisäksi tapahtumassa oli mukana muita asiakkaitamme kuten Econet ja Driveco, jotka omilla palveluillaan vievät suomalaista IoT-osaamista maailmalle vedenkulutuksen ja autoteollisuuden saralla. Upeita esimerkkejä suomalaisesta huippuosaamisesta!

DNA:n analytiikan vetäjä Jarno Kartela esitteli IoT-Nordicissa Solitan kanssa tehdyn casen siitä, kuinka tekoälyä hyödynnetään DNA:n palveluissa. Puheessaan Jarno sanoi hyvin, että tärkeintä on saada homma tehtyä. ”Get s*it done”.

Tuo pätee mielestäni oikein hyvin IoT:hen: Nyt on puhuttu ja konseptoitu ihan tarpeeksi, on aika tehdä asioita.

DNA:n roolina on auttaa asiakkaitaan kasvattamaan liiketoimintaansa uusille alueilla ja tuottaa verkkopalveluita, jotka mahdollistavat uudet palvelut. Tästä IoT Business Managerimme Tapio Haantie puhuikin tilaisuudessa. Hän kertoi muun muassa uusimmasta verkkoteknologiasta,  Narrow Band IoT:stä (NB-IoT), jonka avulla on mahdollista tarjota vähän dataa lähettäviä yhteyksiä sellaisiin kohteisiin, joissa aiemmin ei ollut kuuluvuutta. Se muuttaa massiivisen IoT:n verkkoa merkittävästi, kun voidaan tarjota yhteyksiä, jotka kuluttavat vähemmän virtaa ja moduulien hinta laskee.

Avainsanat:

IoT

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Hymyilevä pukumies seisoo sisätilojen kaiteen vieressä, ja taustalla näkyy kasvi ja toimisto.
1/2026 DNA Yrityksille

Puolustussektorin digiloikka kiihtyy – Nortal tuo siviilipuolen ketteryyden puolustuksen käyttöön

Artikkeli
Mies, jolla on lyhyet vaaleat hiukset ja parta, sininen paita, seisoo kädet ristissä lasiseinän vieressä.
1/2026 DNA Yrityksille

Miksi yritys tarvitsee tekoälyjohtajan? ”Seuraavat vuodet ovat kriittisiä”

Artikkeli
1/2026 DNA Yrityksille

Miten DNA huolehtii yhteyksiensä toimivuudesta kriittisen merikaapelin vaurioituessa?

Blogi
12/2025 Anna-Mari Ylihurula

Tulevaisuuden menestys ei synny teknologiasta, vaan tavasta johtaa sitä

Artikkeli
Kaksi naista sohvalla iloisesti juhlimassa, toisella tabletti kädessä, molemmat kädet koholla ja nauravat.
12/2025 DNA Yrityksille

DNA Business Apuri tuo tekoälyn asiakaspalveluun – nyt se osaa myös ehdottaa ja myydä

Teknologiatrendit 2025

Teknologian vuosi 2025 on lunastusten aikaa: tekoälylle asetetut odotukset alkavat konkretisoitua, siviili- ja puolustusteknologioiden käyttöulottuvuudet laajenevat ja yritysten kestävän kehityksen tavoitteita jalkautetaan käytäntöön.

Mitkä trendit tulevat vaikuttamaan merkittävästi tulevaisuuteemme niin arjessa kuin sen ulkopuolella?

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.