Cristina Andersson: Robottien avulla moni tehtävä hoituisi nykyistä näppärämmin.

Cristina Andersson: Paras robotti on töissä ja monikäyttöinen

Olisivatko robotit voineet ennaltaehkäistä taannoisen vanhustenhoidon kriisin? Robottien avulla moni tehtävä hoituisi nykyistä näppärämmin, mutta Suomessa teknoapulaiset eivät vielä ole päässeet kunnolla käärimään hihojaan.

Cristina Andersson on Suomen johtavia robotiikan asiantuntijoita. Hän on vetänyt muun muassa sosiaali- ja terveysministeriön Hyvinvoinnin tekoäly ja robotiikka -ohjelmaa. #Hyteairo-ohjelma tukee ja vauhdittaa tekoälyn ja robotiikan hyödyntämistä.

”Robottien avulla voi tehdä asioita paikoissa, joihin ei itse pääse fyysisesti paikalle. Etsiä vaikkapa kultaa autiomaasta, tutkia merenpohjaa tai pelastaa etäleikkauksella jonkun sairaalan ulottumattomissa olevan.”

”Robotiikan kannalta verkon nopeus ja vasteaika ovat todella merkittäviä asioita. 5G-verkko mahdollistaa muun muassa sen, että robottia voidaan käyttää tarkkuutta vaativiin tehtäviin, joissa ohjaus tapahtuu etänä”, Andersson sanoo.

On paljon toimialoja, joihin robotit jo tekevät tuloaan. Esimerkiksi meriliikenteessä ja maatiloilla robotteja hyödynnetään jo.

”Tulevaisuudessa maatilalla voisi olla oma tukiasemakin. Venäjällä on kehitetty tekoälyrobotti, joka hallitsee kaikkia maatilan koneita”, Andersson kertoo.

#Hyteairo-ohjelmassa robotteja tarkastellaan varsinkin terveydenhuollossa. Andersson arvioi, että Suomi tulee tässä asiassa takamatkalta, sillä digitalisaatio nähdään vielä liian kapeasti tietojärjestelminä ja sovelluksina. Monet yhä vierastavat robotteja, vaikka niillä nimenomaan voisi ratkaista monia konkreettisia, käytännön ongelmia.

Andersson uskoo, että taannoinen vanhusten hoivakriisi olisi voitu välttää, jos robotteja olisi otettu käyttöön jo vuosia sitten:

”Terveydenhuollossa ja vanhuspalveluissa on paljon sellaista tekemistä, jonka robotti jo osaa hoitaa. Tavaroiden kuljettelu, siivous jopa ihmisten nostaminen hoitajan tai kuntouttajan apuna on robotille aivan helppoa, ja hinnatkin ovat laskeneet viime vuosina”, hän toteaa.

Kiinnostavinta Anderssonin mielestä robotiikassa tällä hetkellä on monikäyttöisyys. Robotti voi olla yritykselle vielä kallis hankinta, joten mitä useampia asioita se tekee, sitä enemmän hyötyä siitä on.

”Robotin lähiäly yhdistettynä sen pilvessä olevaan älykkyyteen tarjoaa mielettömiä mahdollisuuksia. Se, että robotti on tarkka, luotettava ja turvallinen on tietenkin aivan keskeistä niiden yleistymiselle.”

Lue myös: 5G-verkot muuttavat nämä 4 asiaa

Avainsanat:

Verkko Digitalisaatio 5G Robotiikka

Lue lisää uudesta työstä

Artikkeli
Värikäs DNA-myymälä, jossa on kirkkaan vaaleanpunaiset opasteet, puhelinnäytöt ja digitaalinen näyttö, jossa näkyy mobiilisovelluksen mainos.
1/2026 DNA Yrityksille

”Haluamme poistaa yrittäjiltä päänsärkyä” – Yritystarjooma saatavilla nyt kaikissa DNA Kaupoissa

Artikkeli
Peter Nyman nauhoittamassa Kyberrosvot-podcastia.
1/2026 DNA Yrityksille

Kyberrosvot etsivät aina helpointa reittiä sisään – eikä saaliina haeta vain dataa

Artikkeli
Silmälaseihin ja tummansiniseen pukuun sekä siniseen solmioon pukeutunut mies seisoo sisätiloissa ja hymyilee kameralle.
1/2026 DNA Yrityksille

Jarno Limnell: ”Organisaatioiden kannattaa korvata sana kyberturvallisuus sanalla luottamus”

Artikkeli
1/2026 DNA Yrityksille

Tavoitteena entistä toimivampi asiakaspalvelu? Helppokäyttöinen mobiilisovellus auttaa sekä yritystä että asiakasta

Artikkeli
Hymyilevä pukumies seisoo sisätilojen kaiteen vieressä, ja taustalla näkyy kasvi ja toimisto.
1/2026 DNA Yrityksille

Puolustussektorin digiloikka kiihtyy – Nortal tuo siviilipuolen ketteryyden puolustuksen käyttöön

Teknologiatrendit 2025

Teknologian vuosi 2025 on lunastusten aikaa: tekoälylle asetetut odotukset alkavat konkretisoitua, siviili- ja puolustusteknologioiden käyttöulottuvuudet laajenevat ja yritysten kestävän kehityksen tavoitteita jalkautetaan käytäntöön.

Mitkä trendit tulevat vaikuttamaan merkittävästi tulevaisuuteemme niin arjessa kuin sen ulkopuolella?

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.