CAP Group tarjoaa autokoulupalveluita myös etänä

"Ajosimulaattorille oppilas varaa ajan verkosta ja saapuu itsenäisesti tekemään harjoituksen. Jo 60 % oppilaistamme ajaa simulaattorilla puolet ajotunneistaan"

CAP-autokoulujen toimitusjohtaja Pekka Kari

Suomen suurin autokouluketju CAP Group ryhtyi viisi vuotta sitten digitalisoimaan ajo-opetustaan Helsingistä Sodankylään. Etäopiskelun mahdollistava teoriaopetus ja ajosimulaattorit kasvattavat kysyntää kuljettajakoulutukselle nyt ennätysvauhtia.

CAP-autokoulut tarjoavat autokoulun teoriatunnit virtuaalisesti. Oppilaat voivat osallistua niille kotoaan tietokoneen, tabletin tai puhelimen kautta 3G-yhteydellä. Samalle virtuaalitunnille osallistuu maksimissaan 25 oppilasta, ja kysymyksiä opettajalle voi esittää chat-työkalulla, mikä on merkittävästi kasvattanut tuntiaktiivisuutta.

”Meillä on niin paljon opettajia, että voimme tarjota yli 50 teoriatuntia viikossa. Oppilaalla on näin paljon enemmän valinnanvaraa. Esimerkiksi pienillä paikkakunnilla saattoi aikaisemmin olla tarjolla vain kaksi teoriatuntia viikossa”, CAP-autokoulujen toimitusjohtaja Pekka Kari kertoo.

CAP-autokouluissa myös osan ajo-opetuksesta voi suorittaa oikean auton sijaan ajosimulaattorilla.

”Simulaattorin suurin hyöty on se, että voi rauhassa paineettomammin harjoitella liikenteen seassa ajamista ja liikennesääntöjä. Simulaattorilla aikaa ei myöskään kulu siirtymiin, vaan esimerkiksi yksisuuntaisia katuja pääsee ajamaan heti, vaikka paikkakunnalla lähin oikea olisi kymmenien kilometrien päässä”, Kari listaa hyötyjä.

Sekä kahdensuuntainen virtuaalinen teoriaopetus että simulaattorin käyttö vaativat toimivan ja koko Suomen peittävän verkon. CAPilla on käytössä DNA:n langattomat liittymät ja osalla opettajista myös DNA:n toimittamat puhelimet ja tabletit.

”DNA tuntui meistä samanlaiselta ennakkoluulottomalta edelläkävijältä, kuin mitä itse olemme. Yhteydenpito on ollut mutkatonta ja palvelumme toimivuudesta kielivät kasvavat opiskelijamäärät”, Kari sanoo.

Näillä ratkaisuilla tehostimme asiakkaamme liiketoimintaa

DNA Mobiilivaihde
DNA Mobiililiittymät
DNA Liikkuva laajakaista

Lue lisää uudesta työstä

Sormet näppäimistöllä
9/2023 DNA Yrityksille

Kyberrosvoilta suojautumisen ABC

Kokosimme artikkeliin huippusuosioon nousseen Kyberrosvot-podcastin tärkeimmät tärpit parempaan suojautumiseen.
Nainen tabletin kanssa
9/2023 DNA Yrityksille

Firmani tarvitsee paremmat verkkoratkaisut! Miten se onnistuu?

Jotta arki rullaa saumattomasti, tulee yhteyksien olla toimintavarmat ja turvalliset. Me DNA:lla pidämme huolen siitä, että kokonaisuus vastaa yrityksesi tarpeita ja käyttöönotto on tehty sinulle yksinkertaiseksi.
DNA:n asiakaspalvelija
9/2023 DNA Yrityksille

Suurin osa yhteydenotoista tapahtuu puhelimitse – Toimivat liittymät ja palvelut varmistavat, että jokaiseen niistä vastataan!

Olemme sitä mieltä, että yrityksen mobiili- ja vaihdepalvelun tilaamisen tulee olla yksinkertaista ja helppoa. Siksi toimitus ja käyttöönotto on tehty sinulle vaivattomaksi.
Peter Nyman
9/2023 DNA Yrityksille

Kolme harhaluuloa esiintymisestä ja miksi ne eivät pidä paikkaansa – Peter Nymanin opit johtajille

Esiintymistaito on yritysten johdolle yhä tärkeämpi avu. Siihen liittyy kuitenkin turhaa mystiikkaa. Peter Nyman setvii esiintymiseen liittyviä harhaluuloja ja antaa käytännön neuvoja parempaan esiintymiseen.

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.