Bitti viuhuu pääkaupunkiseudulla – 5G kiinnostaa yrityksiä

Bitti viuhuu pääkaupunkiseudulla – 5G kiinnostaa yrityksiä

Pääkaupunkiseudulla tietotyöläisen toimisto on yhtä usein kahvilassa kuin konttorillakin. Silloin on tärkeää, että yhteydet toimivat. Kysyimme alueen myyntijohtajalta Tommi Takalalta, minkälaisia yhteyksiä pääkaupunkiseudun yritykset haluavat.

Pääkaupunkiseutu on erinomainen alue yritykselle, joka haluaa kasvaa. Alueella on suuri määrä korkeasti koulutettua työvoimaa ja potentiaalisia asiakkaita. Seudulla on mahdollisuus päästä vuorovaikutukseen erilaisten yritysten ja toimialojen kanssa, joiden kautta voi löytää esimerkiksi uusia alihankkijoita tai yhteistyökumppaneita.

Espoo, Helsinki ja Vantaa myös tarjoavat yrittäjille ja yrityksille erityisiä palveluita, jotta alueella olisi mahdollisimman mutkatonta kasvaa ja menestyä.

Pääkaupunkiseudulla on otettu harppauksia entistä nopeammissa mobiiliyhteyksissä, kun DNA laajentaa parhaillaan 5G-verkkoaan nopealla tahdilla. Kysyimme DNA:n myyntijohtajalta, Tommi Takalalta, kiinnostaako 5G pääkaupunkiseudun yrityksiä?

”Kiinnostaa todella paljon! Monet yritykset pohtivat tällä hetkellä, miten voisivat ottaa nyt tai tulevaisuudessa 5G:n osaksi omaa liiketoimintaansa. Erityinen kiinnostus on hyödyissä, sillä vielä ei ole selvää, mihin kaikkeen 5G:tä voidaan käyttää. 5G on huippunopea, ja sen avulla onnistuu esimerkiksi viivekriittinen viestintä, erilaiset esineiden internetin ratkaisut ja viiveettömän yhteyden vaativa etätyö.”

Monissa yrityksissä netti on kovalla käytöllä, kun kokoukset ovat siirtyneet entistä enemmän virtuaaliympäristöihin. Tällöin on tärkeää, että kuva ja ääni toistuvat kirkkaasti jokaisella laitteella.

Helppo ja huippunopea yhteys

Pääkaupunkiseudun yrityksille nopeus ratkaisee. Käytössä olevan yhteyden täytyy olla huippunopea sekä toimia ajasta ja paikasta riippumatta. Myös kulujen ennakointi ja helppous ovat tärkeitä yrittäjälle. Mobiiliverkko onkin oiva ratkaisu yritykselle, joka tarvitsee nopean yhteyden kaikkiin toimipisteisiin.

”Kannustan yrityksiä kertomaan avoimesti liiketoiminnastaan meille, jotta löydämme yhdessä parhaan ratkaisun heidän tarpeisiinsa”, Tommi kehottaa.

Saat lisätietoa pääkaupunkiseudun yrityspalveluista verkkosivuiltamme. Löydät sieltä myös alueen yritysmyyntipäällikön yhteystiedot.

Avainsanat:

Mobiili 4G 5G

Lue lisää uudesta työstä

Blogi
Kaksi naista seisoo ikkunan ääressä hymyillen ja katselee kannettavaa tietokonetta, jonka ulkopuolella on valtatie ja sininen taivas.
11/2025 Kaapro Kanto

Johtaja, älä rakenna hulppeaa pilvenpiirtäjää rapistuvien perustusten päälle

Artikkeli
Mustaan huppariin ja lippikseen pukeutunut valkohattuhakkeri Benjamin Särkkä puhuu podcast-mikrofoniin studiossa, jossa on violetti valaistus.
11/2025 DNA Yrityksille

Kyberhyökkäys maksoi kasinojätille 100 miljoonaa dollaria – Benjamin Särkkä: ”Ihan vanhanaikaisella mentiin sisään”

Artikkeli
Kyberasiantuntija Antti Kurittu istuu podcast-studiossa musta huppari päällä ja hymyilee kameralle.
11/2025 DNA Yrityksille

Näin eteni 35 miljoonan deepfake-huijaus – Aina vain uskottavampaa, varoittaa asiantuntija

Artikkeli
Matkapuhelinmasto metsän yllä auringonlaskun aikaan, taustalla värikäs taivas.
11/2025 DNA Yrityksille

Mobiiliverkot käyvät tuulella – ja hetkittäin akuilla

Artikkeli
Peter Nyman nauhoittamassa Kyberrosvot-podcastia.
11/2025 DNA Yrityksille

Kyberrosvot etsivät aina helpointa reittiä sisään – eikä saaliina haeta vain dataa

Teknologiatrendit 2025

Teknologian vuosi 2025 on lunastusten aikaa: tekoälylle asetetut odotukset alkavat konkretisoitua, siviili- ja puolustusteknologioiden käyttöulottuvuudet laajenevat ja yritysten kestävän kehityksen tavoitteita jalkautetaan käytäntöön.

Mitkä trendit tulevat vaikuttamaan merkittävästi tulevaisuuteemme niin arjessa kuin sen ulkopuolella?

 

Pysy digitalisaation vauhdissa.

Tilaa DNA Yrityksille -uutiskirje sähköpostiisi!

Hyödynnetäänkö teillä jo uuden työn mahdollisuuksia? Ota yhteyttä – katsotaan yhdessä parhaat ratkaisut yrityksellesi.