DNA-liittymillä soittaminen ja puheluiden vastaanottaminen EU:ssa sekä EEA-maissa eli Norjassa, Islannissa ja Liechtensteinissa halpenee heinäkuusta alkaen. Uudistus koskee sekä laskutus- että latausliittymiä.
EU- ja EEA- maissa soittaminen maksaa 1.7. alkaen DNA-liittymällä 0,36 euroa/min ja puhelun vastaanotto 0,10 euroa/min. Nykyisin puhelun hinta on 0,43 euroa/min ja puhelun vastaanoton hinta 0,14 euroa/min. EU- ja EEA-maiden väliset tekstiviestit laskevat nykyisestä hinnasta 0,14 euroa/kpl hintaan 0,11 euroa/kpl. Uusi verkkovierailuasetus määrittää myös ensimmäistä kertaa hintakaton mobiilidatan kuluttajahinnoille. Ulkomailla käytettävän datapalvelun hinta saa 1.7.2012 lähtien olla enintään 0,86 euroa/megatavu. Kaikki mainitut hinnat sisältävät arvonlisäveron.
Hintojen aleneminen perustuu muutokseen Euroopan unionin verkkovierailuasetuksessa, joka määrittää muun muassa hintakatot EU:n alueella soitettuihin puheluihin ja lähetettyihin tekstiviesteihin.
DNA:n roaming-hinnoittelu perustuu hintaryhmiin. Hintaryhmän 1 (EU/EEA) maiden välisistä puheluista sekä puheluista Suomeen ja oleskelumaahan veloitetaan 30 sekunnin hinta, sen jälkeen veloitus on sekuntipohjainen. Kaikissa muissa hintaryhmissä soitetun puhelun veloitusjakso on aina 30 sekuntia, kuten myös soitettaessa hintaryhmästä 1 muihin hintaryhmiin. Puhelun vastaanotto kaikissa hintaryhmissä veloitetaan alusta alkaen sekuntipohjaisesti. Hinnat koskevat normaalihintaisia puheluita ja tekstiviestejä, eivät videopuheluita, erityishinnoiteltuja puheluita tai viestejä esim. palvelunumeroihin. Tekstiviestien vastaanotto ulkomailla on maksutonta.
Multimediaviestien lähettäminen ulkomailla maksaa liittymätyypin mukaisen kotimaan MMS-viestin verran ja ko. operaattorin hintaryhmän mukaisen tiedonsiirron hinnan. MMS-viestin vastaanotto ulkomailla maksaa ko. operaattorin hintaryhmän mukaisen tiedonsiirron hinnan.
Tiedonsiirto ulkomailla
Euroopan unionin verkkovierailuasetukseen perustuen DNA:n matkapuhelinliittymiin on vuonna 2010 kytketty 60 euron ulkomaan tiedonsiirtokäytön saldoraja. DNA-asiakas voi nostaa saldorajaa tai poistaa sen kokonaan ilmoittamalla asiakaspalveluun. Jos tiedonsiirtosaldoraja täyttyy ulkomailla, liittymää voi edelleen käyttää myös ulkomailla ollessa puheluihin ja tekstiviesteihin.
Jos puhelimessa on internet-valmius, helppo tapa estää yllättävät tiedonsiirtokulut on tarkistaa että yhteys ei ole automaattisesti päällä ja että se katkeaa automaattisesti jokaisen tiedonsiirtoyhteyden käyttökerran jälkeen. Se onnistuu puhelimen käyttöoppaan ohjeiden mukaan. Jos puhelimella luetaan sähköposteja, tiedonsiirtokuluja voidaan estää valitsemalla sähköpostin synkronointi manuaaliseksi tai ottamalla se matkan ajaksi kokonaan pois päältä.
Tiedonsiirron käytöstä ulkomailla veloitetaan DNA:n tiedonsiirtopalvelujen ulkomaanhinnaston mukaisesti.
DNA suosittelee maakohtaisesti tiettyjen operaattorien käyttöä. Suositeltavat operaattorit ja niiden hinnat sekä muut operaattorit hintatietoineen löytyvät DNA:n sivuilta: http://www.dna.fi/yksityisille/puhe/hinnastot/Sivut/tiedonsiirto-ulkomailla.aspx